صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس انجمن سنگ آهن ایران در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: آینده بازار سنگ آهن به دلیل عدم افشای اطلاعات اقتصادی از سوی کشور چین قابل پیش بینی نیست.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: آینده بازار سنگ آهن به دلیل عدم افشای اطلاعات اقتصادی از سوی کشور چین قابل پیش بینی نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «قدیر قیافه» ضمن اشاره به اینکه پیش بینی مشخصی نمی‌توان در این حوزه ارائه داد، افزود: تا چند سال پیش این امکان برای موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بازارهای بین المللی وجود داشت بتوانند با استفاده از مولفه‌ها و متغیر ها‌ی تجاری، اقتصادی و صنعتی بازار جهانی سنگ آهن را پیش بینی کنند.

وی اظهار داشت: در دو ساله اخیر قیمت‌های مورد پیش بینی سنگ آهن و سایر کامودیتی‌ها به دلیل متغیر‌ها بسیار زیادی که امروزه در بازارهای جهانی به ویژه در رابطه با چین وجود دارد هیچ وقت با واقعیت‌ها انطباق نداشته است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: دولت چین با هدف اینکه سایر ممالک دنیا پیش بینی درستی از شرایط اقتصادی این کشور نداشته باشند و بتواند با هرشکلی این بازی تجاری را به پیشبرد در افشای اطلاعات اقتصادی خود به شدت خساست به خرج می‌دهد؛ و‌ی در ادامه از تولید سالانه یک میلیارد و 400 میلیون تن سنگ آهن کم عیار هماتیتی طی سالیان گذشته در چین خبرداد و افزود: وقتی قیمت محصول مزبور در سال 2014 میلادی با کاهش شدید رو به رو شد بخش عمده‌ای از معادن مورداشاره از مدار بهره برداری خارج و سنگ آهن‌های با عیار بالا از کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل، استرالیار و ایران جایگزین بازار چین شد و تصور این بود که این جایگزینی ادامه پیدا خواهد کرد.

قیافه اظهار داشت: سیاست رئیس جمهور جدید چین مبنی بر اینکه هیچ وقت دست دولت خود نباید در مقابل دیگران رو شود و این را در عمل هم اثبات کرده است.

وی در این مصاحبه ضمن اشاره به تغییر اخیر نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی افزود: ورود دوباره سنگ آهن چین به بازار از جمله دلائل این تغییرات قیمتی بوده است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه چینی‌ها برای برداشت سنگ آهن به عمق‌های بالاتر از 350 متر‌ی زمین رسیده اند که متاسفانه اطلاعات مزبور تاکنون از سوی این کشور مکتوم مانده بود، بیان داشت: سنگ‌های مورد اشاره از کیفیت بالایی برخوردار بوده و همه از نوع مگنتیت هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این خبرکه بازار جهانی فولاد با کاهش تقاضا مواجه شده است، گفت: این کاهش بصورت مستقیم روی قیمت مواد اولیه منجمله سنگ آهن تاثیرگذار است.

قیافه با اعلام اینکه صنعت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد در جهان گستره فراوانی دارد و تحت تاثیر عوامل متعددی است، یادآورشد: مصرف اصلی سنگ آهن برای تولید فولاد است.

مرتبط با این خبر

  • قیمت میوه شب یلدا اعلام شد

  • انرژی بری بالا مشکل بزرگ صنعت سیمان

  • تولید درب های اتوماتیک و قطعات وابسته

  • چگونگی شناسایی نقاط قوت و ضعف شخصیتی

  • مشتری مداری و روش های نهادینه کردن آن

  • قیمت میوه شب یلدا اعلام شد

  • انرژی بری بالا مشکل بزرگ صنعت سیمان

  • نقدینگی جامعه به سمت تولید هدایت شود

  • واگذاری حذف یارانه پردرآمدها به استانداری ها

  • تاکید بر رفع مشکل حق بیمه قرارداد پیمانکاری