صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: انجام تشریفات گمرکی کالا با ابلاغ بخشنامه جدیدمعاون فنی و امور گمرکی این سازمان به گمرکات کشور تسهیل و تسریع می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید احمدخانی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: این بخشنامه با توجه به شرایط ویژه اقتصادی فعلی و مسائل مرتبط با تحریم به بهبود فرآیندهای گمرکی و همچنین اتخاذ تدابیر ویژه برای مقابله با تحریم ها و همینطور ترخیص سریعتر کالاها منجمله مواد اولیه واحدهای تولیدی بسیار راهگشا خواهد بود.

وی همچنین اظهارداشت: مسائل و مواردی که گاهی مواقع در گمرکات به دلیل اختلاف ارزش اظهاری بین صاحبان کالا و گمرکات اجرایی پیش می آمد بخشنامه مزبور این اختیار را به گمرکات اجرایی می دهد مسائل و مشکلات صاحبان کالا و واحدهای تولیدی را با توجه به تفویض اختیار صورت گرفته از سوی ستاد مرکزی گمرک و تشکیل کمیته های مشورتی در همان گمرکات حل و فصل و دیگر نیازی به مراجع به ستاد در تهران نخواهد بود.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: این بخشنامه به تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی، بهبود فضای کسب و کار و مقابله ویژه با شرایط تحریمی بسیار کمک خواهد کرد.

همکاری گمرک و نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاق کالا

مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: برقراری ارتباط و همکاری میان گمرک و نیروی انتظامی رنجش و ناراحتی قاچاقچیان گوشی تلفن همراه را به دنبال داشته است.

حمیدرضا دهقانی نیا در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با تاکید بر اینکه سامانه ثبت گوشی های مسافری همانند سابق به کار خود ادامه می دهد، افزود: کسانی که گوشی های تلفن همراه قاچاق را در فروشگاه ها توزیع و از فروشندگان خواسته بودند این گوشی ها را به عنوان گوشی همراه مسافر به خریداران واگذار کنند به نحوه استعلام گمرک از نیروی انتظامی درباره خریداری که قصد ثبت گوشی های مدنظر را در سامانه مزبور داشتند، معترض شدند.

وی ضمن اشاره به اینکه در سامانه ثبت گوشی های مسافری یک موضوع فنی و یا یک سرویس مطرح است، اظهارداشت: سرویس موردنظر بابت استعلام گمرک ایران از نیروی انتظامی درباره ادعای مسافر بودن و یا مسافر نبودن فرد خریدار گوشی تلفن همراه با عنوان گوشی همراه مسافر است.

مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در صورت تائید فرد به عنوان مسافر از سوی نیروی انتظامی گوشی تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی های مسافری به ثبت می رسد.

وی در پایان به رادیو اقتصاد یادآور شد: عوارض گمرکی گوشی های تلفن همراه با عنوان گوشی های همراه مسافر از سوی خریداران پرداخت شده در حالی که قاچاقچیان باید عوارض ورودی این گوشی ها را پرداخت می کردند.

توسعه همکاری های گمرکی ایران و جمهوری نخجوان

فتح اله حسنلویی و مدیر عامل منطقه آزاد ارس به همراه هیات اقتصادی و در یک سفر کاری با واصف طالب اف ریس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان و وزیر اقتصاد جمهوری خودمختار نخجوان دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی گمرک ؛ در این دیدار ها که با هدف بررسی تعاملات و روابط تجاری و اقتصادی برگزار شده بود دکتر حسنلویی ضمن تاکید برگسترش هرچه بیشتر بر همکاریهای گمرکی مسایل و مشکلات مربوط به سرمایه گذاری های مشترک و نحوه روانسازی مبادلات تجاری با توجه به قوانین گمرکی ایران و کشور مقابل مورد بحث و تبادل نظر قرار داد .

همچنین حسنلویی در نشستی جداگانه با رییس کمیته دولتی گمرک نخجوان و رییس گمرک جلفای نخجوان میزان اجرایی شدن توافقات و مصوبات قبلی و مباحثی همچون تبادل الکترونیکی دیتا و ارسال تصاویر ایکس ری مطرح و پیگیری نمودند تا با عملیاتی شدن این دو مهم وبا تسهیل و تسریع روند انجام تشریفات گمرکی مسایل مربوط به مبادلات تجاری و اقتصادی فی مابین از رونق بیشتری برخوردار گردد.

برگزاری مراسم تکریم و معارفه سرپرست اداره کل گمرک تمرچین پیرانشهر

مراسم تکریم و معارفه سرپرست اداره کل گمرک تمرچین پیرانشهر برگزار شد .

در این مراسم از زحمات مرحمت سلیمان نژاد تقدیر و اکبر احمدپور با حکم مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران بعنوان سرپرست اداره کل گمرک تمرچین پیرانشهر معرفی گردید . احمد پور پیش از این مدیر گمرک پلدشت آذربایجان غربی بود .

مرتبط با این خبر

  • تولید داخلی با چالش های جدی مواجه است

  • بررسی ظرفیت های فرهنگی و هنری روستای کلپورگان شهرستان سراوان

  • چالش عرضه و پخش محصول در صنعت تخم مرغ و تخم ماکیان

  • روستاهای شمال سیستان و بلوچستان

  • آئین های نوروزی و ارتباط آن با سرچشمه های آفرینش و تجدید حیات در نگاه ادیان و اساطیر

  • چالش های بازار فروش زالو

  • هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

  • استقرار پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار

  • تجمل گرایی در "نقل و نقل"

  • روش های مذاکره در کسب و کار