صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

منابعی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به حوزه های اقتصادی کشور تخصیص یافته بر اساس مطالعات جامع نبوده و زنجیره تولید در اقتصاد روستایی ایران شکل نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ناصر زرگرمعاون سابق برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: طی این سال ها منابع کشور بیشتر به مناطق شهری و کلان شهرها اختصاص یافته است تا روستاها.

وی همچنین اظهارداشت: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا تمامی ظرفیت های زنجیره تولید از قبیل سورت، بسته بندی، فرآوری، صادرات، خدمات مهندسی، بخش های تحقیقاتی، نهادهای علمی، فنی و مهارتی در جوامع محلی و روستاها به بهترین وجه ممکن ایجاد شده است.

زرگر گفت: این کشورها به دلیل توجه و تقویت زیرساخت های تولید در مناطق روستایی امروز با چالش های اساسی مانند پدیده مهاجرت از شهر به روستا و حاشیه نشینی مانند ایران مواجه نیستند.
وی افزود: جابجایی جمعیت در کشورهای صنعتی طی 10 سال دو تا سه درصد اما این نسبت در ایران هفت درصد است.

زرگر در توضیح این مطلب که سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارش اخیر خود دلائلی در راستای عدم موفقیت قانون ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری برشمرده که فقدان مطالعات اولیه در خصوص شناسایی رسته فعالیت های دارای مزیت در روستا ها به تفکیک استان ها یکی از این موارد است، اظهارداشت: یکی از مشکل اساس در ایران خود سازمان برنامه و بودجه است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: در مصوباتی که طی 40 سال اخیر مجلس شورای اسلامی در زمینه اشتغال داشته از جمله تبصره های مختلف در قانون بودجه سالیانه انجام مطالعات پایه تمامی این موارد بر عهده سازمان برنامه و بودجه در سطح استان ها بوده است.

معاون سابق برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری افزود: پایه مطالعاتی شوراهای برنامه ریزی هر استان با سازمان برنامه و بودجه همان استان است.

وی اضافه کرد: ریاست این شورا با استاندار و دبیری با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان است بنابراین اگر مشکلی در بحث مطالعاتی طرح اشتغال پایدار روستایی وجود دارد این مشکل به خود سازمان مربوط می شود.

زرگر در ادامه یادآورشد: اختصاص منابع از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون در حوزه های مختلف به خصوص اقتصادی با سازمان برنامه و بودجه بوده بنابراین لازمه این تخصیص ها نیز انجام مطالعات است.

مرتبط با این خبر

  • سواد و انواع آن

  • وضعیت تولید گلابی در کشور

  • روند نفوذ در پوشش استارت آپ ها

  • وزارت بازرگانی جزء ضروریات اقتصاد کشور

  • خبر خوش کشف میدان نفتی جدید درشرایط تحریم

  • اخبارحوزه علم و فناوری در ایران امید افزاست

  • شرایط اعطای تسهیلات برای نوسازی صنایع کشور

  • بررسی فرصت‌های اقتصادی هنر صنعت انیمیشن در چهار دهه اخیر

  • تاثیرات احیای شورای مسکن و کارویژه های این شورا

  • بسترهای تقویت کسب و کارهای روستایی