صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای شنبه تا پنجشنبه رادیو اقتصاد با برنامه «کالای ایرانی» مهمان مخاطبان است

حمایت از تولید ملی، رکن اساسی رشد و گسترش اقتصاد یک کشور به شمار می آید که در واقع، ثمره خودباوری و محصول شناخت ضرورت خودکفایی است. «کالای ایرانی» عنوان برنامه ای است که با هدف معرفی، ترویج و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی. کالای ایرانی حاصل تلاش دو گروه برنامه سازی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی و حمیده سلطانی و گویندگی معصومه رفعتی و امیرحسین راسخ است که ازساعت 10 تا 11 روزهای شنبه تا پنجشنبه به صورت زنده روی آنتن می رود. این برنامه در گروه صنعت و بازرگانی رادیو اقتصاد تهیه و تولید می شود.



حمایت از تولید با کیفیت ایرانی
حمیده سلطانی، تهیه کننده و نویسنده برنامه «کالای ایرانی» درباره هدف شکل گیری برنامه به جام جم گفت: این برنامه در جهت حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی آغاز به کارکرده است. ما از تولیدکنندگان بخش های مختلف دعوت می کنیم تا درباره کالای تولیدی خودشان صحبت کنند. وضعیت فعلی، توانمندی ها، خواسته ها و طرح مشکلات شان محورهای گفت وگو با تولیدکنندگان کالاهای داخلی است.

تمرکز برنامه روی کالاهایی است که در موردشان تهدید واردات وجود دارد و برای تولیدشان توانمندی داخلی هست.

وی ادامه داد: البته از تولیدکنندگان کالاهایی که به خودکفایی رسیده اند و تهدید واردات درباره شان نداریم نیز برای نشان دادن توانمندی تولید کنندگان ایرانی و نمونه های موفق دعوت می کنیم.

وقتی درباره کالایی صحبت می کنیم از همه زوایا آن را مورد بررسی قرار می دهیم. این شامل مواد اولیه، فرآیند تولید، استفاده از دانش روز دنیا، استاندارد و کیفیت، قیمت، خدمات پس از فروش و... از زبان تولیدکننده و مصرف کننده. هر صنعتی مشکلات خاص خودش را دارد، ولی در خیلی از صنایع ما توانمند هستیم.

سلطانی عنوان کرد: این برنامه صرفا برنامه ای مخصوص تولیدکننده ایرانی نیست. وقتی می گوییم کالای ایرانی هم به تولیدکننده و هم به مصرف کننده توجه می کنیم. از روز اول هم صحبت ما با شنونده ها همین بود. یعنی فرصتی است برای تولیدکنندگان که علاوه بر معرفی توانمندی ها، مشکلات و خواسته هایشان را مطرح کنند. از طرفی این فرصت برای مخاطب نیز هست که او هم انتظارات، خواسته ها، گله و شکایت و رضایت از تولیدکنندگان رامطرح کند. روزهای پنجشنبه را به بررسی سهم همه افراد اختصاص داده ایم که هر فردی در هر جایگاهی چقدر در حمایت از کالای ایرانی موثراست.

این تهیه کننده رادیو درباره مشارکت مخاطبان گفت: من فکر می کنم همین که مخاطبان با برنامه تماس می گیرند و دغدغه و مشکلات شان را مطرح می کنند، یعنی به برنامه اعتماد دارند و فکر می کنند که تاثیرگذاراست. شعار ما در برنامه این است «حمایت از تولید با کیفیت ایرانی.»

نویسنده برنامه «کالای ایرانی»عنوان کرد: با توجه به موضوع برنامه، تحقیق و پژوهش ضروری است، چون برای تولیدات اطلاعات تخصصی لازم است و پشتوانه برنامه همین تحقیق و پژوهش است. بیشتر اوقات قبل از این که تولیدکننده درباره سختی ها و مشکلاتش صحبت کند ما آنها را می دانیم.
این مساله ناراحت کننده است .

تولیدکننده، اولین متضرر کالای بی کیفیت
امیرحسین راسخ گوینده برنامه کالای ایرانی درباره اجرای این برنامه گفت: اگر موضوع برنامه خیلی تخصصی باشد با یک کارشناس مشورت می کنم، ضمن این که زیر ساخت های پایه صنایع مختلف دارای مشترکاتی است که کار فهم آن صنعت را خیلی دشوار نمی کند. از سویی دیگر تجربه تقریبا دو دهه ای اجرا و دیدن کارشناسان متعدد از دولت ها و مجالس مختلف، استادان دانشگاه و فعالان اقتصادی هم به من کمک می کند.

وی ادامه داد: مهم ترین نکته در کنار سوالاتی که از مهمان برنامه می پرسم پرداختن به دغدغه مردم درباره آن کالا یا صنعت است بویژه وقتی که کالای مورد نظر مورد استفاده زیاد مردم است، البته این دغدغه فقط من نیست چون تهیه کننده برنامه بخشی از این مساله را به عهده گزارشگر می گذارد و در گزارش ها به عمده دغدغه ها می پردازیم اما چون برنامه زنده است و سوالات مردم هم متنوع باید به پرسش هایی بپردازیم که خیال مردم را در آن مورد راحت کنیم یا برعکس ضعف آن را به گوش تولیدکنندگان برسانیم.

وی معتقداست: این که بگوییم برای مصرف کالای با کیفیت ایرانی باید فرهنگسازی کرد و با تعصب آن را خرید حرف درستی است اما تا زمانی که تولیدکننده به این حقیقت نرسد که با تولید بی کیفیت، اولین متضرر، خود تولیدکننده است، کار درست نخواهد شد. متاسفانه تولیدکننده ها این موضوع را می دانند و به زبان هم می آورند اما به این باور نرسیدند که با تولید کالای بی کیفیت، خود تولیدکننده ضرر خواهد کرد، برای همین معدود تولیدکننده ایرانی می بینم یا با آن مصاحبه می کنم که چشم اندازش حضور در بازارهای جهانی باشد.

اقتصاد دانش بنیان
امیرحسین راسخ، گوینده درباره سوالات مردم توضیح داد: درباره موضوع برنامه، سوالاتی که مردم بپرسند حتی سوالات ابتدایی و غیرکارشناسی مطرح می شود، اما سعی ما آن است که به سوالات جهت کارشناسی داده شود تا مباحث برای مخاطبان کاربردی و کارشناسی باشد. یعنی ما به همه اقشار توجه می کنیم تا برنامه مورد استفاده شان قرار بگیرد.

وی عنوان کرد: به اعتقاد من باید رسانه ها انرژی خودشان را صرفا اقتصاد دانش بنیان کنند، بلکه در یک دهه آینده بتوانیم دستاوردی داشته باشیم.گرچه اکنون شرکت های دانش بنیان نیز هم با چالش بازار مواجهند. زیرا صنعت فعلی ما با مشکلات جدی مواجه است. در شرایطی که نسبت سرمایه ثابت به سرمایه متغیر بیشتر است، جذب سرمایه هم به دشواری اتفاق می افتد، بنابراین اگر تسهیلات رایگان هم باشد به دشواری این اتفاق می افتد، اما نباید نا امید بود.

مرتبط با این خبر

  • تولید 170 میلیون متر مربعی فرش ماشینی در ایران

  • نگاهی به نوآوری های کاهش هزینه تولید

  • بهره برداری از 40 طرح در هرمزگان

  • بررسی تولید انواع رنگ

  • صداقت با خویشتن در "ایستگاه نود و هشت"

  • نگاهی به پیام رهبری در خصوص تحول گرایی در نیروی انسانی

  • صادرات متضمن توسعه فعالیت های اقتصادی

  • تولید 170 میلیون متر مربعی فرش ماشینی در ایران

  • تعامل موثر بین گمرک و مناطق آزاد در اجرای قوانین

  • قرارگیری شاخص کل بورس بر مدار سراشیبی