پارتی بازی یک رفتار ضد اجتماعی است

شناسه : 32886901
بازگشت

«شریفی یزدی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه عوامل زیادی در گسترش پارتی بازی دخیل هستند که مهمترین این مولفه ها می توان به گذار جامعه از سنت به مدرنیته، ساختار سنگین نظام اداری و ... اشاره کرد.

وی همچنین با بیان اینکه جامعه سنتی ایران به تدریج در حال گذار به جامعه مدرن است، اظهارداشت: جامعه ای که هنوز یک پایش در سنت است بطور قطع روابط قومی، قبیله ای و فامیلی در آن بسیار پر رنگ است.

این جامعه شناس گفت: در جوامع سنتی برای انجام کارهای مختلف منجمله اداری از شیوه در هم تنیده قومی و فامیلی استفاده می کنند.

وی در ادامه با اشاره به این جمله که نظام اداری کشور فاقد چابکی لازم است، افزود: مردم برای سرعت بخشی به کارها و گذر از هفت خوان بروکراسی کاذب اداری به رشوه و پارتی بازی متوسل می شوند.

یزدی تصریح کرد: پارتی بازی در حقیقت نوعی بی قانونی یا رفتار خلاف قانون است بنابراین زیر پاگذاشتن قوانین شاید در کوتاه مدت برای برخی افراد منافع داشته باشد اما در دراز مدت لطمات جبران ناپذیری به جامعه وارد می سازد.

وی گفت: به جهت جلوگیری از پدیده منفور پارتی بازی در جامعه باید به سه اصل مهم یعنی چابک سازی نظام اداری، تامین معیشت کارکنان و فرهنگ سازی توجهی جدی شود.

این جامعه شناس شفافیت، حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را در جلوگیری از تبعیض و پارتی بسیار مهم برشمرد و افزود: متاسفانه پارتی بازی به اندازه ای در جامعه ظهور و بروز پیدا کرده که بخش قابل توجهی از مردم معتقدند برای گره گشایی، تسهیل امور و اهداف اداری خود باید به این پدیده متوسل شوند.

وی تصریح کرد: خروجی پارتی بازی تبعیض است و این معضل در دراز مدت باعث بدبینی، عدم اعتماد به نظام اداری و در موارد حادتر باعث به حاشیه رفتن شایسته سالاری می شود.

یزدی تاکید کرد: موضوع پارتی بازی باید بصورت جدی آسیب شناسی و درمان شود چرا که موجبات گسترش بیشتر فساد و رشوه را در جامعه فراهم می سازد.

وی با اشاره به این جمله که برای درمان این بیماری پنهان باید فرهنگسازی گسترده ای در لایه های مختلف جامعه صورت گیرد، اظهارداشت: افراد با پارتی حق دیگران را پایمال و زمینه گسترش فساد را فراهم می کنند.

این جامعه شناس با اشاره به این جمله که پارتی‌بازی عملی زشت، ناپسند و کاری بیهوده و به دور از مرام انسانیت است، گفت: با گسترش این رفتار خلاف قانون، انسان‌های صاحب حق از دستیابی به حقوق حقه خود باز می مانند.

وی در ادامه با عنوان اینکه با پارتی بازی قانون زیر سؤال می رود، افزود: این عمل ناپسند سعادت جامعه را هدف قرار داده و سبب دور ماندن صاحبان حق از جایگاه واقعی خود می‌شوند.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محسن پیرهادی:
رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان از الزامات اصلی است
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان را از الزامات اصلی پیگیری حادثه ساختمان پلاسکو دانست.
کوروش پرویزیان:
تخصیص 3 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به مالباختگان پلاسکو
رئیس شورای هماهنگی بانک ها از پرداخت تسهیلات 3 میلیارد تومانی به مال باختگان حادثه پلاسکو خبر داد.
مهدی جهانگیری:
سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد رسیده
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد، افزایش مشکلات پیش روی اصل 44 و افزایش خصولتی ها را دلیل اصلی این مسئله دانست.
محمدعلی محمدی:
70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به برگزاری همایش شرکت های برتر ایران اظهار کرد: 70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور است.
برنامه "کالای ایرانی" ؛
پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی
رادیو اقتصاد در برنامه "کالای ایرانی" سه شنبه 5 بهمن ماه، به بررسی پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی می پردازد.