پارتی بازی یک رفتار ضد اجتماعی است

شناسه : 32886901
بازگشت

«شریفی یزدی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه عوامل زیادی در گسترش پارتی بازی دخیل هستند که مهمترین این مولفه ها می توان به گذار جامعه از سنت به مدرنیته، ساختار سنگین نظام اداری و ... اشاره کرد.

وی همچنین با بیان اینکه جامعه سنتی ایران به تدریج در حال گذار به جامعه مدرن است، اظهارداشت: جامعه ای که هنوز یک پایش در سنت است بطور قطع روابط قومی، قبیله ای و فامیلی در آن بسیار پر رنگ است.

این جامعه شناس گفت: در جوامع سنتی برای انجام کارهای مختلف منجمله اداری از شیوه در هم تنیده قومی و فامیلی استفاده می کنند.

وی در ادامه با اشاره به این جمله که نظام اداری کشور فاقد چابکی لازم است، افزود: مردم برای سرعت بخشی به کارها و گذر از هفت خوان بروکراسی کاذب اداری به رشوه و پارتی بازی متوسل می شوند.

یزدی تصریح کرد: پارتی بازی در حقیقت نوعی بی قانونی یا رفتار خلاف قانون است بنابراین زیر پاگذاشتن قوانین شاید در کوتاه مدت برای برخی افراد منافع داشته باشد اما در دراز مدت لطمات جبران ناپذیری به جامعه وارد می سازد.

وی گفت: به جهت جلوگیری از پدیده منفور پارتی بازی در جامعه باید به سه اصل مهم یعنی چابک سازی نظام اداری، تامین معیشت کارکنان و فرهنگ سازی توجهی جدی شود.

این جامعه شناس شفافیت، حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را در جلوگیری از تبعیض و پارتی بسیار مهم برشمرد و افزود: متاسفانه پارتی بازی به اندازه ای در جامعه ظهور و بروز پیدا کرده که بخش قابل توجهی از مردم معتقدند برای گره گشایی، تسهیل امور و اهداف اداری خود باید به این پدیده متوسل شوند.

وی تصریح کرد: خروجی پارتی بازی تبعیض است و این معضل در دراز مدت باعث بدبینی، عدم اعتماد به نظام اداری و در موارد حادتر باعث به حاشیه رفتن شایسته سالاری می شود.

یزدی تاکید کرد: موضوع پارتی بازی باید بصورت جدی آسیب شناسی و درمان شود چرا که موجبات گسترش بیشتر فساد و رشوه را در جامعه فراهم می سازد.

وی با اشاره به این جمله که برای درمان این بیماری پنهان باید فرهنگسازی گسترده ای در لایه های مختلف جامعه صورت گیرد، اظهارداشت: افراد با پارتی حق دیگران را پایمال و زمینه گسترش فساد را فراهم می کنند.

این جامعه شناس با اشاره به این جمله که پارتی‌بازی عملی زشت، ناپسند و کاری بیهوده و به دور از مرام انسانیت است، گفت: با گسترش این رفتار خلاف قانون، انسان‌های صاحب حق از دستیابی به حقوق حقه خود باز می مانند.

وی در ادامه با عنوان اینکه با پارتی بازی قانون زیر سؤال می رود، افزود: این عمل ناپسند سعادت جامعه را هدف قرار داده و سبب دور ماندن صاحبان حق از جایگاه واقعی خود می‌شوند.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.