نوسازی بافت فرسوده تهران وارد فاز اجرایی می شود

شناسه : 36220015
بازگشت

«حسن محتشم» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری یکی از ضرورت های مهم شهر و شهرنشینی در عصر حاضر است.

وی همچنین اظهارداشت: موضوع بهسازی بافت های فرسوده شهرها در سالیان گذشته مورد توجه برنامه ریزان و مدیران شهری واقع و کم و بیش اقداماتی نیز در این زمینه انجام گرفته ولی از روند رو به رشدی برخوردار نبوده است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران به مشخصات بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: ریزدانگی بناها، عرض کم معابر، قدمت بالای ابنیه، غیر مقاوم بودن، متروکه شدن برخی از ساختمان ها، امکان جابجایی جمعیت و فعالیت ها، جایگزینی فعالیت های ناسازگار، توان مالی پائین ساکنان و خدمات رسانی ضعیف از جمله این ویژگی هاست.

وی در ادامه احیا و توسعه بافت های فرسوه شهر تهران را ضرورتی انکارناپذیر دانست و افزود: باتوجه به آمادگی شرکت عمران و بهسازی شهری و انجمن انبوه سازان تهران «نوسازی بافت فرسوده استان تهران به زودی وارد فاز اجرایی می شود.»

محتشم با بیان اینکه مناطق دارای بیشترین حجم بافت فرسوده در اولویت نوسازی و بهسازی قرار می گیرند، اظهارداشت: شرکت عمران و بهسازی شهری به جهت آغاز این همکاری تعدادی از پلاک های تجمیعی، تملکی و اراضی آزاد شده را در اختیار انبوه سازان قرارمی دهد تا بدین صورت نوسازی بافت های فرسوده تهران با همراهی بخش خصوصی و دولتی رونق گیرد.

وی گفت: گسترش پهنه ها و وسعت روزافزون بافت های فرسوده در کشور بویژه در تهران از یکسو و وجود ابعاد گوناگون و متنوع اجتماعی، اقتصادی، فنی، حقوقی، مدیریتی و زیست محیطی پدیده مزبور از سوی دیگراین موضوع را در محافل فنی و تخصصی به یکی از مباحث جدی و با اهمیت تبدیل کرده است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران افزود: بافت های شهری و عناصر انسان ساخت فضاهای شهری به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب می شوند و به همین دلیل پایدار نگهداشتن کالبدهای شهری نیازمند مداخلاتی در جهت اصلاح و بهسازی وضع موجود است.

وی تصریح کرد: به یقین آسیب پذیری بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در برابر وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی همچون زلزله، آتش سوزی، سیل، طوفان و... به مراتب بیشتر از سایر نقاط شهرها خواهد بود چرا که این بافت ها به دلیل ساختار و ویژگی هایی که دارند نامقاوم‌تر و آسیب پذیرترند.

محتشم در ادامه وجود کوچه های کم عرض و پیچ در پیچ، بناهای قدیمی و فرسوده و تراکم بالای جمعیت را از دلائل ضعف و آسیب پذیری این بافت ها در برابر حوادث و بلایا برشمرد و بر ضرورت بهسازی، نوسازی، بازآفرینی بافت های قدیمی و فرسوده و تاب آورسازی شهرها تاکید کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.