نوسازی بافت فرسوده تهران وارد فاز اجرایی می شود

شناسه : 36220015
بازگشت

«حسن محتشم» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری یکی از ضرورت های مهم شهر و شهرنشینی در عصر حاضر است.

وی همچنین اظهارداشت: موضوع بهسازی بافت های فرسوده شهرها در سالیان گذشته مورد توجه برنامه ریزان و مدیران شهری واقع و کم و بیش اقداماتی نیز در این زمینه انجام گرفته ولی از روند رو به رشدی برخوردار نبوده است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران به مشخصات بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: ریزدانگی بناها، عرض کم معابر، قدمت بالای ابنیه، غیر مقاوم بودن، متروکه شدن برخی از ساختمان ها، امکان جابجایی جمعیت و فعالیت ها، جایگزینی فعالیت های ناسازگار، توان مالی پائین ساکنان و خدمات رسانی ضعیف از جمله این ویژگی هاست.

وی در ادامه احیا و توسعه بافت های فرسوه شهر تهران را ضرورتی انکارناپذیر دانست و افزود: باتوجه به آمادگی شرکت عمران و بهسازی شهری و انجمن انبوه سازان تهران «نوسازی بافت فرسوده استان تهران به زودی وارد فاز اجرایی می شود.»

محتشم با بیان اینکه مناطق دارای بیشترین حجم بافت فرسوده در اولویت نوسازی و بهسازی قرار می گیرند، اظهارداشت: شرکت عمران و بهسازی شهری به جهت آغاز این همکاری تعدادی از پلاک های تجمیعی، تملکی و اراضی آزاد شده را در اختیار انبوه سازان قرارمی دهد تا بدین صورت نوسازی بافت های فرسوده تهران با همراهی بخش خصوصی و دولتی رونق گیرد.

وی گفت: گسترش پهنه ها و وسعت روزافزون بافت های فرسوده در کشور بویژه در تهران از یکسو و وجود ابعاد گوناگون و متنوع اجتماعی، اقتصادی، فنی، حقوقی، مدیریتی و زیست محیطی پدیده مزبور از سوی دیگراین موضوع را در محافل فنی و تخصصی به یکی از مباحث جدی و با اهمیت تبدیل کرده است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران افزود: بافت های شهری و عناصر انسان ساخت فضاهای شهری به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب می شوند و به همین دلیل پایدار نگهداشتن کالبدهای شهری نیازمند مداخلاتی در جهت اصلاح و بهسازی وضع موجود است.

وی تصریح کرد: به یقین آسیب پذیری بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در برابر وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی همچون زلزله، آتش سوزی، سیل، طوفان و... به مراتب بیشتر از سایر نقاط شهرها خواهد بود چرا که این بافت ها به دلیل ساختار و ویژگی هایی که دارند نامقاوم‌تر و آسیب پذیرترند.

محتشم در ادامه وجود کوچه های کم عرض و پیچ در پیچ، بناهای قدیمی و فرسوده و تراکم بالای جمعیت را از دلائل ضعف و آسیب پذیری این بافت ها در برابر حوادث و بلایا برشمرد و بر ضرورت بهسازی، نوسازی، بازآفرینی بافت های قدیمی و فرسوده و تاب آورسازی شهرها تاکید کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.