نقدینگی مشکل اصلی بازار سهام

شناسه : 36834894
بازگشت

«حسین صالحی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان اینکه شاخص بورس در روز گذشته با عدد 78 هزار و 610 واحد بسته شد، افزود: شاخص بازار سرمایه نسبت به ابتدای هفته نیم درصد منفی بود ولی نسبت به ابتدای سال جاری بیش از دو درصد بازدهی منفی را نشان می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: پنجشنبه هفته گذشته فعالان بازار سرمایه با «شاپور محمدی» رئیس سازمان بورس و روز دوشنبه با «حسن قالیباف اصل» رئیس شرکت بورس دیدار و گفتگو کردند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در دو جلسه مزبور فعالان بازار سرمایه مشکلات، نگرانی ها و دغددغه های خود را مطرح و مسئولان مربوطه قول های مساعدی برای پیگیری مطالبات و خواسته های فعالان و همچنین برای بهبود شرایط نسبی بازار سرمایه ارائه دادند.

وی در ادامه به ابلاغیه ای مبنی بر اینکه «صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت ،حداقل باید پنج درصد از ارزش روز دارایی های خود را در بازار سهام سرمایه گذاری کنند» اشاره کرد و افزود: این موضوع می تواند نقدینگی خوبی را وارد بازار سهام کند.

صالحی بیان داشت: در حال حاضر نقدینگی مشکل اصلی بازار سهام است چون تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار نبوده واین اقدام می تواند سمت تقاضا را کمی بهبود بخشد.

وی همچنین از بسته بودن نماد شرکت های فعال مثل صنعت بانکداری، مپنا و غیره در بازار سهام خبرداد و افزود: فعالان بازار سرمایه خواستار تسریع در بازگشایی این نمادها هستند.

این کارشناس به موضوع تاثیر افزایش دلار بر بازار سهام نیز اشاره کرد و اظهارداشت: قسمت عمده ای از بازار سرمایه کشور را شرکت های صادراتی تشکیل می دهند و رشد دلار به نفع این شرکت ها است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای صنایع در کشور با رکود مواجه است رشد آهسته دلار می تواند به نفع بازار سرمایه و اقتصاد مملکت باشد.

صالحی با اشاره به این جمله که بازار سرمایه باید به جایگاه واقعی خود برسد، گفت: بازار مزبور در هر کشوری دو کارکرد اساسی همچون فراهم کردن بستری برای سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک و دیگری ایجاد ساز و کارهای تامین مالی بنگاه‌ها دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد فرهنگ سرمایه گذاری را از الزامات توسعه بازار سرمایه دانست و افزود: توسعه فرهنگ سرمایه گذاری باید در میان تمام اقشار مختلف جامعه صورت گیرد.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بدون شک یکی از راهکارهای آشنایی بهتر اقشار جامعه با بازار سرمایه تهیه و تدوین برنامه های آشنایی با بازار سرمایه و ابزارهای این بازار از رسانه های جمعی است.

وی یادآورشد: همواره فعل سرمایه گذاری در بخش های مختلف جامعه از اهمیت خاصی برخوردار بوده به طوریکه فرهنگ پس انداز و سپرده گذاری در کشور از جایگاه قابل قبولی برخوردار است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.