نقدینگی مشکل اصلی بازار سهام

شناسه : 36834894
بازگشت

«حسین صالحی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان اینکه شاخص بورس در روز گذشته با عدد 78 هزار و 610 واحد بسته شد، افزود: شاخص بازار سرمایه نسبت به ابتدای هفته نیم درصد منفی بود ولی نسبت به ابتدای سال جاری بیش از دو درصد بازدهی منفی را نشان می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: پنجشنبه هفته گذشته فعالان بازار سرمایه با «شاپور محمدی» رئیس سازمان بورس و روز دوشنبه با «حسن قالیباف اصل» رئیس شرکت بورس دیدار و گفتگو کردند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در دو جلسه مزبور فعالان بازار سرمایه مشکلات، نگرانی ها و دغددغه های خود را مطرح و مسئولان مربوطه قول های مساعدی برای پیگیری مطالبات و خواسته های فعالان و همچنین برای بهبود شرایط نسبی بازار سرمایه ارائه دادند.

وی در ادامه به ابلاغیه ای مبنی بر اینکه «صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت ،حداقل باید پنج درصد از ارزش روز دارایی های خود را در بازار سهام سرمایه گذاری کنند» اشاره کرد و افزود: این موضوع می تواند نقدینگی خوبی را وارد بازار سهام کند.

صالحی بیان داشت: در حال حاضر نقدینگی مشکل اصلی بازار سهام است چون تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار نبوده واین اقدام می تواند سمت تقاضا را کمی بهبود بخشد.

وی همچنین از بسته بودن نماد شرکت های فعال مثل صنعت بانکداری، مپنا و غیره در بازار سهام خبرداد و افزود: فعالان بازار سرمایه خواستار تسریع در بازگشایی این نمادها هستند.

این کارشناس به موضوع تاثیر افزایش دلار بر بازار سهام نیز اشاره کرد و اظهارداشت: قسمت عمده ای از بازار سرمایه کشور را شرکت های صادراتی تشکیل می دهند و رشد دلار به نفع این شرکت ها است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای صنایع در کشور با رکود مواجه است رشد آهسته دلار می تواند به نفع بازار سرمایه و اقتصاد مملکت باشد.

صالحی با اشاره به این جمله که بازار سرمایه باید به جایگاه واقعی خود برسد، گفت: بازار مزبور در هر کشوری دو کارکرد اساسی همچون فراهم کردن بستری برای سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک و دیگری ایجاد ساز و کارهای تامین مالی بنگاه‌ها دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد فرهنگ سرمایه گذاری را از الزامات توسعه بازار سرمایه دانست و افزود: توسعه فرهنگ سرمایه گذاری باید در میان تمام اقشار مختلف جامعه صورت گیرد.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بدون شک یکی از راهکارهای آشنایی بهتر اقشار جامعه با بازار سرمایه تهیه و تدوین برنامه های آشنایی با بازار سرمایه و ابزارهای این بازار از رسانه های جمعی است.

وی یادآورشد: همواره فعل سرمایه گذاری در بخش های مختلف جامعه از اهمیت خاصی برخوردار بوده به طوریکه فرهنگ پس انداز و سپرده گذاری در کشور از جایگاه قابل قبولی برخوردار است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.