نظام سازی حوزه مالی اسلامی ضرورتی ملی

شناسه : 36357126
بازگشت

علی صالح آبادی  در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: نظام‌سازی مالی اسلامی در ایران را می‌توان با اجرای چهار گام اصولی از قبیل توسعه پژوهش‌های نظری و کاربردی در حوزه مالی اسلامی، وضع قوانین و مقررات مناسب برای توسعه بازارهای مالی اسلامی، آموزش مالی و اسلامی در سطح دانشگاه‌ها و ساختارسازی در حوزه مالی اسلامی با ایجاد کمیته‌های فقهی مالی در بیمه مرکزی، سازمان بورس، بانک مرکزی و نهادهای ناظر عملیاتی کرد.

وی در ادامه به بازارهای مالی در کشور از قبیل سرمایه، پول و بیمه اشاره کرد و اظهارداشت: نهاد های ناظر بر بازار های مالی شامل بانک مرکزی، سازمان بورس و بیمه مرکزی است.

رئیس هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران گفت: ساختار کمیته های فقهی باید در نهادهای ناظر ایجاد تا از اجرایی سازی نظام مالی اسلامی در کشور اطمینان حاصل شود.

وی با اشاره به این جمله که در حال حاضر کمیته فقهی در بانک مرکزی و سازمان بورس ایجاد شده است برضرورت راه اندازی ساختار مزبور در بیمه مرکزی نیز تاکید کرد.

صالح آبادی از بازنگری و اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی خبرداد و اظهارداشت: با تصویب قانون جدید در این حوزه جایگاه کمیته فقهی ارتقا و به عنوان یکی از ارکان بانک مرکزی تبدیل خواهد شد.

 وی همچنین بر ضرورت استقرار نظام مالی اسلامی در کشور تاکید کرد و گفت: بعد از انقلاب در حوزه اقتصاد اسلامی قدم های خوبی برداشته شده اما این مهم به نحو شایسته و بایسته در جامعه نمود عملی پیدا نکرده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران با اعلام اینکه ابزارهای مورد استفاده در بازار سرمایه جملگی ابزارهای اسلامی هستند، افزود: بازارهای مالی یکی از اساسی ترین بازارهای هر کشور است.

وی در ادامه با عنوان اینکه رشد و توسعه اقتصادی نیازمند برخورداری از بازارهای مالی گسترده و کارآمد است، تصریح کرد: بورس اوراق بهادار یکی از اجزای مهم بازارهای مالی است.

صالح آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: قانون عملیات بانکداری بدون ربا در سال 1362 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

وی افزود: متاسفانه این قانون پس از گذشته 33 سال هنوز متناسب با تغییرات و تحولات صنعت بانکداری کشور و جهان به روز رسانی نشده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران لازمه نمود عملی بانکداری اسلامی در جامعه را به روز سازی قانون پولی و بانکی و فراگیری آموزش های فقهی و بانکداری اسلامی از سوی پرسنل نظام بانکی دانست و اظهارداشت: نقش بانکداری اسلامی در توسعه اقتصادی برکسی پوشیده نیست بنابراین می طلبد همگان به این مهم اهتمام جدی داشته باشند.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.