قانون گریزی با فرهنگ سازی به حاشیه می رود

شناسه : 36230055
بازگشت

عرشی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: قانون گریزی اگر در هر جامعه ای تبدیل به فرهنگ شود بدون شک همه مناسبات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: نظم اجتماعی در هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا دوام و قوام هر جامعه ای به حفظ نظم اجتماعی بستگی دارد و نظم اجتماعی میسر نخواهد شد مگر اینکه هنجارهای تعریف شده جامعه مورد احترام افراد واقع شود.

 این مدرس دانشگاه به موضوع «عدم رعایت قانون در کسب و کار» نیز اشاره کرد و گفت: همه باید به قانون احترام بگذارند و در راستای نهادینه کردن اصل قانون مداری در جامعه از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه عدم رعایت قوانین کسب و کار در سایر امور زندگی بسیار تاثیر گذار است، افزود: فرهنگ سازی رعایت قوانین و مقررات در تمامی حوزه ها به ویژه کسب و کار نیاز مند توجه و همت همگانی است.

عرشی بیان داشت: فرهنگ کسب ‌وکار مجموعه‌ای از دانش‌ها، باورها، ارزش‌ها، قوانین، موازین و حتی اخلاقیات، آداب، رسم‌ها و عادت‌هایی در پیوند با تولید، مصرف و خدمت در هر جامعه است که باید رعایت شود.

وی اذعان داشت: بدقولی، بدعهدی، کلاهبرداری، اجحاف در حق دیگران همه و همه بر محور دوری از ارزش های الهی و عدم رعایت قوانین و مقررات می چرخد بنابراین می طلبد موازین اخلاقی در تمامی عرصه های زندگی به ویژه در حوزه کسب و کار بصورت صحیح و دقیق رعایت شود.

این استاد دانشگاه گفت: تلاش اقتصادی از ضروریات تامین زندگی و رفاه خانوادگی، مایه سرافرازی و عزت انسان و وسیله ای برای بهره وری از مال و دارایی در راه انجام نیکویی و ذخیره سازی پاداش های الهی و معنوی تلقی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ شرافت و کرامت انسانی در گرو سرمایه کار و تلاش است، افزود: آموزش صحیح موازین کسب و کار و رعایت اخلاق مداری مبتنی بر ارزش های دینی و قرآنی در جامعه بسیار ضروری به نظر می رسد.

عرشی بیان داشت: رعایت قانون و مقررات در زمینه های مختلف یکی از مولفه ها و ضرورت های هر جامعه است که منجر به ایجاد نظم، انضباط و عدم هرج و مرج در ارکان مختلف جامعه می شود.

وی یادآورشد: دستگاه ها و ارگان های مختلف در هر جامعه مسئولیت اجرای قانون را برعهده دارند و مردم هم ملزم به اطاعت به قانون هستند تا جامعه ای قانونمند به وجود آمده و عدم هرج و مرج را به دنبال داشته باشد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محسن پیرهادی:
رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان از الزامات اصلی است
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان را از الزامات اصلی پیگیری حادثه ساختمان پلاسکو دانست.
کوروش پرویزیان:
تخصیص 3 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به مالباختگان پلاسکو
رئیس شورای هماهنگی بانک ها از پرداخت تسهیلات 3 میلیارد تومانی به مال باختگان حادثه پلاسکو خبر داد.
مهدی جهانگیری:
سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد رسیده
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد، افزایش مشکلات پیش روی اصل 44 و افزایش خصولتی ها را دلیل اصلی این مسئله دانست.
محمدعلی محمدی:
70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به برگزاری همایش شرکت های برتر ایران اظهار کرد: 70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور است.
برنامه "کالای ایرانی" ؛
پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی
رادیو اقتصاد در برنامه "کالای ایرانی" سه شنبه 5 بهمن ماه، به بررسی پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی می پردازد.