قانون گریزی با فرهنگ سازی به حاشیه می رود

شناسه : 36230055
بازگشت

عرشی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: قانون گریزی اگر در هر جامعه ای تبدیل به فرهنگ شود بدون شک همه مناسبات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: نظم اجتماعی در هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا دوام و قوام هر جامعه ای به حفظ نظم اجتماعی بستگی دارد و نظم اجتماعی میسر نخواهد شد مگر اینکه هنجارهای تعریف شده جامعه مورد احترام افراد واقع شود.

 این مدرس دانشگاه به موضوع «عدم رعایت قانون در کسب و کار» نیز اشاره کرد و گفت: همه باید به قانون احترام بگذارند و در راستای نهادینه کردن اصل قانون مداری در جامعه از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه عدم رعایت قوانین کسب و کار در سایر امور زندگی بسیار تاثیر گذار است، افزود: فرهنگ سازی رعایت قوانین و مقررات در تمامی حوزه ها به ویژه کسب و کار نیاز مند توجه و همت همگانی است.

عرشی بیان داشت: فرهنگ کسب ‌وکار مجموعه‌ای از دانش‌ها، باورها، ارزش‌ها، قوانین، موازین و حتی اخلاقیات، آداب، رسم‌ها و عادت‌هایی در پیوند با تولید، مصرف و خدمت در هر جامعه است که باید رعایت شود.

وی اذعان داشت: بدقولی، بدعهدی، کلاهبرداری، اجحاف در حق دیگران همه و همه بر محور دوری از ارزش های الهی و عدم رعایت قوانین و مقررات می چرخد بنابراین می طلبد موازین اخلاقی در تمامی عرصه های زندگی به ویژه در حوزه کسب و کار بصورت صحیح و دقیق رعایت شود.

این استاد دانشگاه گفت: تلاش اقتصادی از ضروریات تامین زندگی و رفاه خانوادگی، مایه سرافرازی و عزت انسان و وسیله ای برای بهره وری از مال و دارایی در راه انجام نیکویی و ذخیره سازی پاداش های الهی و معنوی تلقی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ شرافت و کرامت انسانی در گرو سرمایه کار و تلاش است، افزود: آموزش صحیح موازین کسب و کار و رعایت اخلاق مداری مبتنی بر ارزش های دینی و قرآنی در جامعه بسیار ضروری به نظر می رسد.

عرشی بیان داشت: رعایت قانون و مقررات در زمینه های مختلف یکی از مولفه ها و ضرورت های هر جامعه است که منجر به ایجاد نظم، انضباط و عدم هرج و مرج در ارکان مختلف جامعه می شود.

وی یادآورشد: دستگاه ها و ارگان های مختلف در هر جامعه مسئولیت اجرای قانون را برعهده دارند و مردم هم ملزم به اطاعت به قانون هستند تا جامعه ای قانونمند به وجود آمده و عدم هرج و مرج را به دنبال داشته باشد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.