قانون نظام صنفی اصلاح می شود

شناسه : 34908370
بازگشت

«علی فاضلی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر هشت هزار اتحادیه صنفی در سراسر کشور از حیث مباحث پولی و مالی با مشکلات جدی مواجه هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه اقتصاد ایران نه صنعت محور، نه کشاورز محور بلکه بنگاه محور است، اظهارداشت: اصناف همواره در اقتصاد کشور نقش آفرین است.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه محوریت مردم می‌تواند اقتصاد را به سر منزل مقصود برساند، گفت: مشکل اصلی اقتصاد ایران مردمی نبودن است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد اشتغال از دغدغه های جدی دولت و ملت است، افزود: گرایش بخش عظیمی از نیروی کار جامعه به دلیل عدم وجود مزیت شغل در سایر بخش های اقتصادی به خودی خود به سمت اصناف معطوف می شود.

فاضلی همچنین اشتغال افزایی و سرمایه گذاری در بخش اقتصادی کشور را از ظرفیت های قابل توجه اصناف دانست و بیان داشت: ایجاد یک شغل در بخش اصناف در بازه زمانی یک ماه تا یک سال و این زمان در صنایع بزرگ بین ۴ تا ۹ سال است.

وی وجود ۷۵۰ هزار بنگاه صنفی بدون پروانه در کشور را از معضلات جدی اصناف نام برد و افزود: ساماندهی این بنگاه ها تا پایان برنامه پنجم توسعه جزء اهدافی بود که متاسفانه عملیاتی نشده است.

رئیس اتاق اصناف ایران نظام دستفروشی را معضل بزرگ شبکه توزیع کشورقلمداد کرد و اظهارداشت: در حال حاضر واحدهای صنفی بدون پروانه و فعالان در نظام دستفروشی بدون هیچ گونه نظارت و کنترلی مشغول فعالیت هستند.

وی گفت: معرفی واحدهای صنفی بدون پروانه به جهت ساماندهی از وظایف اتحادیه های صنفی اما بر اساس بند (ب) ماده 101 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور سازماندهی و ساماندهی این گونه واحدها بر عهده مسئولان اجرایی است.

فاضلی با بیان اینکه نظام آماری و بانک اطلاعات دقیقی در حوزه اصناف وجود ندارد، افزود: از ظرفیت تمامی نهادها به ویژه بسیج اصناف برای ساماندهی نظام آماری و ایجاد بانک اطلاعات اصناف کشور استفاده خواهد شد.

وی تصریح کرد: حضور و فعالیت تعداد زیادی از واحدهای صنفی یکی از مهمترین مشکلات در نظام اقتصادی کشور است که بدون دریافت مجوز لازم یا پروانه کسب در حال فعالیت هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه از قبیل تمامی واحدهای اقتصادی بدون مجوزمشکلاتی را در زمینه‌های مختلف از جمله تولید، توزیع استاندارد و اصولی کالاها و خدمات، توجه به حقوق اساسی و رضایتمندی مصرف‌کنندگان و همچنین نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی و اصناف ایجاد کرده است.

وی در ادامه با اشاره به این جمله که واحدهای صنفی کشور آمادگی نصب صندوق های فروشگاهی را دارند، افزود: نصب این صندوق مشروط به تدوین آئین نامه سخت افزاری و نرم افزاری از سوی دولت بر اساس قانون است.

فاضلی با عنوان اینکه اجرای طرح راه اندازی صندوق مکانیزه فروش در اصناف علاوه بر ایجاد شفافیت منجر به کاهش گرانفروشی می شود، اذعان داشت: اصناف تا زمان ابلاغ آئین نامه اجرایی در راستای نصب صندوق فروشگاهی هیچ اقدامی نخواهند کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محسن پیرهادی:
رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان از الزامات اصلی است
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان را از الزامات اصلی پیگیری حادثه ساختمان پلاسکو دانست.
کوروش پرویزیان:
تخصیص 3 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به مالباختگان پلاسکو
رئیس شورای هماهنگی بانک ها از پرداخت تسهیلات 3 میلیارد تومانی به مال باختگان حادثه پلاسکو خبر داد.
مهدی جهانگیری:
سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد رسیده
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد، افزایش مشکلات پیش روی اصل 44 و افزایش خصولتی ها را دلیل اصلی این مسئله دانست.
محمدعلی محمدی:
70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به برگزاری همایش شرکت های برتر ایران اظهار کرد: 70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور است.
برنامه "کالای ایرانی" ؛
پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی
رادیو اقتصاد در برنامه "کالای ایرانی" سه شنبه 5 بهمن ماه، به بررسی پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی می پردازد.