قانون نظام صنفی اصلاح می شود

شناسه : 34908370
بازگشت

«علی فاضلی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر هشت هزار اتحادیه صنفی در سراسر کشور از حیث مباحث پولی و مالی با مشکلات جدی مواجه هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه اقتصاد ایران نه صنعت محور، نه کشاورز محور بلکه بنگاه محور است، اظهارداشت: اصناف همواره در اقتصاد کشور نقش آفرین است.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه محوریت مردم می‌تواند اقتصاد را به سر منزل مقصود برساند، گفت: مشکل اصلی اقتصاد ایران مردمی نبودن است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد اشتغال از دغدغه های جدی دولت و ملت است، افزود: گرایش بخش عظیمی از نیروی کار جامعه به دلیل عدم وجود مزیت شغل در سایر بخش های اقتصادی به خودی خود به سمت اصناف معطوف می شود.

فاضلی همچنین اشتغال افزایی و سرمایه گذاری در بخش اقتصادی کشور را از ظرفیت های قابل توجه اصناف دانست و بیان داشت: ایجاد یک شغل در بخش اصناف در بازه زمانی یک ماه تا یک سال و این زمان در صنایع بزرگ بین ۴ تا ۹ سال است.

وی وجود ۷۵۰ هزار بنگاه صنفی بدون پروانه در کشور را از معضلات جدی اصناف نام برد و افزود: ساماندهی این بنگاه ها تا پایان برنامه پنجم توسعه جزء اهدافی بود که متاسفانه عملیاتی نشده است.

رئیس اتاق اصناف ایران نظام دستفروشی را معضل بزرگ شبکه توزیع کشورقلمداد کرد و اظهارداشت: در حال حاضر واحدهای صنفی بدون پروانه و فعالان در نظام دستفروشی بدون هیچ گونه نظارت و کنترلی مشغول فعالیت هستند.

وی گفت: معرفی واحدهای صنفی بدون پروانه به جهت ساماندهی از وظایف اتحادیه های صنفی اما بر اساس بند (ب) ماده 101 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور سازماندهی و ساماندهی این گونه واحدها بر عهده مسئولان اجرایی است.

فاضلی با بیان اینکه نظام آماری و بانک اطلاعات دقیقی در حوزه اصناف وجود ندارد، افزود: از ظرفیت تمامی نهادها به ویژه بسیج اصناف برای ساماندهی نظام آماری و ایجاد بانک اطلاعات اصناف کشور استفاده خواهد شد.

وی تصریح کرد: حضور و فعالیت تعداد زیادی از واحدهای صنفی یکی از مهمترین مشکلات در نظام اقتصادی کشور است که بدون دریافت مجوز لازم یا پروانه کسب در حال فعالیت هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه از قبیل تمامی واحدهای اقتصادی بدون مجوزمشکلاتی را در زمینه‌های مختلف از جمله تولید، توزیع استاندارد و اصولی کالاها و خدمات، توجه به حقوق اساسی و رضایتمندی مصرف‌کنندگان و همچنین نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی و اصناف ایجاد کرده است.

وی در ادامه با اشاره به این جمله که واحدهای صنفی کشور آمادگی نصب صندوق های فروشگاهی را دارند، افزود: نصب این صندوق مشروط به تدوین آئین نامه سخت افزاری و نرم افزاری از سوی دولت بر اساس قانون است.

فاضلی با عنوان اینکه اجرای طرح راه اندازی صندوق مکانیزه فروش در اصناف علاوه بر ایجاد شفافیت منجر به کاهش گرانفروشی می شود، اذعان داشت: اصناف تا زمان ابلاغ آئین نامه اجرایی در راستای نصب صندوق فروشگاهی هیچ اقدامی نخواهند کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.