عمر مفید ساختمان در ایران 30 سال است

شناسه : 35787892
بازگشت

«جواد نوفرستی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: اجرای صحیح سازه های عمرانی در گرو تعهد، تخصص واستفاده ازمصالح ساختمانی استاندارد است.

وی همچنین اظهارداشت: بدون شک با انجام آزمایش های کنترل کیفیت و استفاده بهینه از مصالح ساختمانی می توان ضمن صرفه جویی در منابع ملی، سازه های ساختمانی را در مقابل حوادث ایمن کرد.

رئیس جامعه ایمن کشور با بیان اینکه عمر مفید ساختمان ها در کشور با رعایت مقررات ملی ساختمان باید 90 سال باشد، گفت: در حال حاضر عمر مفید ساختمان‌ها در ایران به دلیل بکار نبردن مصالح مرغوب و نداشتن مهندسی دقیق 30 سال است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ساختمان‌های نوساز در برابر زلزله‌ای مانند بم مقاوم هستند، افزود: بدون شک پاسخ منفی است اما امید می رود همه دست‌اندرکاران، مسئولان، مجریان، ناظران و... تلاش کنند تا ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاوم باشند تا در صورت وقوع زلزله، آسیب‌ها و تلفات انسانی کاهش یابد.

نوفرستی با اشاره به اینکه متاسفانه زوایای پنهان ایمنی ساختمان‌ها همواره در پس مقوله مقاوم‌سازی مغفول می‌ماند، اظهارداشت: سالانه هزاران نفر از هموطنان در ساختمان‌ها قربانی حوادث تلخی چون سوختگی ناشی از حریق و انفجار، برق‌گرفتگی، گاز گرفتگی، سقوط، آسانسور و... می‌شوند.

وی با عنوان اینکه مقاوم بودن صرف در برابر زلزله تنها شاخص ایمنی ساختمان‌ها نیست، گفت: امکان دارد ساختمانی در برابر زلزله 7 ریشتری مقاوم باشد ولی با غفلت از ایمنی وسایل گازسوز، آسانسور، برق و غیره زمینه‌های ایجاد حوادث مرگبار را فراهم کند.

رئیس جامعه ایمن کشور با اشاره به اینکه تولید کنندگان مسکن باید به نحوه استفاده از منابع ملی اعم از مواد، مصالح و انرژی توجه و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، افزود: با توجه به پایان‌پذیری انرژی‌های فسیلی تجدیدناپذیر و همچنین در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی باید در زمان طراحی و ساخت ساختمان‌های جدید علاوه بر توجه به استفاده درست و بهینه از منابع و مصالح ساختمانی از طریق اجرای کامل و درست مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان با تاکید بر اولویت عایق‌بندی پوسته خارجی، سقف و کف ساختمان‌ها، انتخاب درست سیستم‌های انرژی‌بر از طریق توجه به راندمان و میزان مصرف انرژی و میزان آلایندگی‌های انواع سیستم‌های حرارتی به مقوله‌های مهم مصرف بهینه انرژی، کاهش آلایندگی هوا، حفظ محیط‌زیست، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و غیره نیز بپردازند.

وی در ادامه با اعلام اینکه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در کشور به درستی اجرا نمی شود، بیان داشت: این مبحث مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی بوده که متاسفانه تا کنون به خوبی اجرا نشده است.

نوفرستی جلوگیری از اتلاف انرژی را در شرایط فعلی کشور امری ضروری دانست و افزود: ساختمان ها باید مطابق مقررات ملی ساختمان احداث شوند.

وی تصریح کرد: چنانچه مبحث 19 در ساختمان به درستی اجرا شود علاوه بر کاهش هزینه‌های اولیه ساخت با توجه به صرفه‌جویی انجام گرفته در هزینه‌های بهره برداری و مصرف انرژی ساختمان برای مصرف‌کنندگان نیز سودآورخواهد بود.

رئیس جامعه ایمن کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حوادث جاده ای اشاره کرد و گفت: ایران پارسال کمترین تعداد مرگ و میر جاده ای را نسبت به 10 سال گذشته داشته است.

 وی همچنین از جان باختن 16 هزار و 584 نفر به واسطه حوادث جاده ای طی سال گذشته در کشور خبرداد و افزود: علاوه بر این 314 هزار مصدوم طبق قانون در بیمارستان ها و مراکز درمانی رایگان درمان شدند.

نوفرستی تعداد مرگ و میر جاده ای کشور طی 10 سال قبل را 27 هزار نفر عنوان کرد و اظهارداشت: هر دو سال جاده های ایران به اندازه فاجعه زلزله بم قربانی می گیرند.

وی با اظهار اینکه روزانه به طور میانگین 45 نفر در اثر حوادث جاده ای کشته و 900 نفر مصدوم و مجروح می شوند، گفت: سالانه هزینه های حوادث ترافیکی که به کشور تحمیل می شود معادل 5 تا 7 درصد تولید ناخالص ملی است بنابراین اگر حوادث ترافیکی به نصف کاهش پیدا کند حداقل 2.5 تا 3 درصد به نفع رشد اقتصادی کشور خواهد بود.

رئیس جامعه ایمن کشور در ادامه پیامدهای انسانی حوادث ترافیکی را غیر قابل محاسبه دانست و بر ضرورت گسترش فرهنگ ترافیک در جامعه تاکید کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.