صنایع فرآوری در اقتصاد کشاورزی بسیار نقش آفرین هستند

شناسه : 36629240
بازگشت

«فریدون گل افرا» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: استراتژی ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی با توجه به ارتباط مستمر با بخش کشاورزی و دارا بودن امکانات و قابلیت های موجود در روستاها به عنوان فعالیت اصلی روستائیان نقش موثری در توسعه روستایی ایفا می کند.

وی همچنین با بیان اینکه کشاورزی اساس فعالیت های اقتصادی در ایران است، اظهارداشت: متاسفانه این فعالیت در کشور هم اکنون با مشکلاتی مانند عدم بازاریابی مناسب، کاهش قیمت محصولات کشاورزی، پائین بودن درآمد بخش کشاورزی و غیره رو به روست.

این کارشناس کشاورزی گفت: راهبرد ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در اقصی نقاط مملکت به دلیل استعداد بالای کشاورزی، وجود بازارهای گسترده مصرف داخلی و خارجی، نیروی انسانی کارآمدو غیر متخصص می تواند ضمن رفع مشکلات بخش کشاورزی راه دستیابی به توسعه روستایی را هموار کند.

وی افزود: نقش موثر صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در توسعه روستایی از طریق بازاریابی بهتر محصولات کشاورزی، ایجاد اشتغال، کاهش ضایعات و افزایش درآمد روستائیان است.

گل افرا در بخش دیگری از سخنان خود به نقش اقلیم در حوزه کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: این بخش بیش از همه رشته ها و حوزه ها به علم روز احتیاج دارد چون وابسته به اقلیم است.

وی گفت: مطالعه اثرات تغییر اقلیم بر محصولات کشاورزی و شاخص های اقلیمی کشاورزی می تواند موجب بهبود و توسعه راهبردهای مدیریتی در ارتباط با نیازهای مهم کشاورزی در دهه های آینده و اتخاذ روش های سازگاری و کاهش اثرات سوء تغییر اقلیم بر بخش کشاورزی شود.

گل افرا با اشاره به این جمله که بخش کشاورزی را نباید به حال خود رها کرد، افزود: این بخش همواره نیازمند تحقیق، پژوهش، آموزش، ترویج و غیره است.

وی در ادامه توجه به بخش کشاورزی را ضروری دانست و بیان داشت: در حال حاضر بخش عمده ای از مردم ایران از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند و از طرفی کشاورزی به عنوان حوزه مهم تولیدی در کشور مطرح است.

این کارشناس کشاورزی گفت: باتوجه به اهمیت بخش کشاورزی در تولید، اشتغال و ایجاد امنیت غذایی کشورهای مختلف جهان اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه به روش‌های گوناگون این بخش را مورد حمایت قرار می‌ دهند.

وی همچنین بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی به جهت کاهش هزینه‌های تولید، افزایش کیفیت و بهره‌وری در جامعه تاکید کرد و افزود: بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد «تامین کننده غذا و مواد اولیه» برای سایر بخش هاست.

گل افرا در ادامه به اهداف مهم بخش کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: تولید غذا با کیفیت و کمیت کافی ومناسب، حفظ و افزایش حاصلخیزی خاک در درازمدت، ایجاد توازن هماهنگ بین تولید محصولات کشاورزی، تولید غذای سالم و متنوع، حفظ تنوع ژنتیکی سیستم های تولید، حفاظت و بهره برداری صحیح از منابع آب، خاک و گونه های زیستی، حفظ محیط زیست، افزایش درآمدکشاورزان و کاهش هزینه های تولید در مناطق کم بازده از جمله این اهداف است.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محسن پیرهادی:
رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان از الزامات اصلی است
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران رسیدگی به خانواده شهدای آتش نشان را از الزامات اصلی پیگیری حادثه ساختمان پلاسکو دانست.
کوروش پرویزیان:
تخصیص 3 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به مالباختگان پلاسکو
رئیس شورای هماهنگی بانک ها از پرداخت تسهیلات 3 میلیارد تومانی به مال باختگان حادثه پلاسکو خبر داد.
مهدی جهانگیری:
سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد رسیده
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کلان کشور به کمتر از 20 درصد، افزایش مشکلات پیش روی اصل 44 و افزایش خصولتی ها را دلیل اصلی این مسئله دانست.
محمدعلی محمدی:
70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به برگزاری همایش شرکت های برتر ایران اظهار کرد: 70 درصد صادرات غیر نفتی در اختیار 500 شرکت بزرگ کشور است.
برنامه "کالای ایرانی" ؛
پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی
رادیو اقتصاد در برنامه "کالای ایرانی" سه شنبه 5 بهمن ماه، به بررسی پتانسیل های افزایش تولید چرخ خیاطی می پردازد.