شبکه خبری ایرانا: واردات بهترین برنج های صادراتی هند و پاکستان به کشور

شناسه : 36627735
بازگشت

به گزارش ایرانا ،«مسیح کشاورز» با بیان اینکه برنج های وارداتی از نظر بهداشتی و سلامت کنترل می شود، افزود: تمامی محموله های برنج که بصورت رسمی وارد کشور می شود دارای کد رهگیری است.
وی در ادامه به موضوع آزاد سازی واردات برنج به کشور اشاره کرد و اظهارداشت: واردات بموقع برنج در تنظیم بازار داخلی، کسری نیاز کشور، بازار شب عید و غیره بسیار نقش آفرین است.
دبیر انجمن واردات برنج ایران با اشاره به این جمله که دولت نسبت به واردات رسمی برنج بی تفاوت است، گفت: دوره ممنوعیت واردات فصلی برنج همچنان به قوت خود باقی و هنوز رفع ممنوعیت نشده است.
وی افزود: هر ساله طرح ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت یعنی از اول مرداد به مدت چهار ماه به جهت حمایت از برنجکاران و تولید داخل اجرا می‌شود.
کشاورز بیان داشت: تداوم طولانی مدت دوره ممنوعیت واردات فصلی برنج به نفع دلالان و قاچاقچیان و به ضرر دولت، واردکنندگان رسمی و مردم است.
وی با بیان اینکه برنج یک کالای راهبردی است، تصریح کرد: کندی تصمیم گیری در خصوص واردات برنج از سوی دولت فقط به نفع شبکه های غیر رسمی است.
دبیر انجمن واردات برنج ایران با اظهار اینکه برقراری تعرفه ، آثار زیانبار کمتری نسبت به طرح ممنوعیت فصلی برنج دارد، گفت: افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی در اثر کمبود برنج، غیبت طولانی مدت یا تعطیلی بنگاه های رسمی عرضه برنج در بازار، کاهش اشتغال، سودآوری قاچاق به دلیل افزایش قیمت برنج،جایگزینی شبکه غیر رسمی و فساد آور بجای شبکه رسمی و سالم در حوزه واردات از جمله این آثار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام خبری مبنی بر اینکه در حال حاضر عمده واردات برنج کشور از هند و پاکستان است، افزود: بخش خصوصی (مجموعه انجمن واردات برنج) به دلیل مرغوبیت و قیمت مناسب ٨۵ درصد واردات برنج را از این دو کشور انجام می دهد.
کشاورز بیان داشت: بخش دولتی نیز برای تامین ذخیره استراتژیک (احتیاطی) از کشورهای تایلند، آرژانتین و اروگوئه برنج وارد می کند.
وی تصریح کرد: قیمت تمام شده هر کیلو گرم برنج وارداتی با افزایش نرخ ارز به بیش از پنج هزار تومان می رسد در صورتیکه این هزینه در چند ماه گذشته بین چهار هزارو ۵۰۰ تا چهار هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.
دبیر انجمن واردات برنج ایران یادآورشد: ارز مبادله نسبت به دوره چند ماه قبل افزایش یافته و این افزایش تاثیر مستقیم بر واردات برنج دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.