شبکه خبری ایرانا: جولان آنفولانزای پرندگان در ١۰ استان کشور

شناسه : 36627538
بازگشت

به گزارش ایرانا ،«سید علی غفوری» بیماری آنفولانزای پرندگان را یک دغدغه جهانی نام برد و افزود: در حال حاضر ۵۰ کشور جهان درگیر این بیماری است.
وی همچنین به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ایران اشاره کرد و اظهارداشت: هم اکنون این بیماری با اقدامات پیشگیرانه، نمونه برداری، قرنطینه و معدوم کردن به موقع طیور آلوده در کشور تحت کنترل است.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور سازمان دامپزشکی بر ضرورت مراقبت و رعایت مسائل بهداشتی بصورت جدی از سوی مردم و مرغداران تاکید کرد و گفت: در هنگام تمیز کردن مرغ بطور حتم از دستکش استفاده شود.
وی در ادامه افزود: اجرای دقیق اقدامات لازم جهت شناسایی سریع کانون های آلوده و معدوم سازی بموقع و اصولی واحدهای اپیدمیولوژیک آلوده درروند ریشه کنی و مبارزه با بیماری بسیار موثر است.
غفوری با بیان اینکه آنفولانزا یکی از مهمترین بیماری های صنعت طیور است، اظهارداشت: این بیماری اثرات اقتصادی زیانباری بر صنعت طیور و همچنین سلامت و بهداشت عمومی جامعه دارد.
وی همچنین از تشکیل ستاد ملی مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی، مسکن و شهرسازی، بهداشت و درمان، کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان دامپزشکی، ستاد کل نیروهای مسلح و ... عضو این ستاد هستند.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور سازمان دامپزشکی تاکید کرد: مقابله جدی با بیماری آنفولانزای حاد پرندگان با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت مردم و نیز حمایت از تولید کنندگان دام و طیور امری ضروری است.
وی همچنین بر ضرورت پایش و مراقبت ویژه از تالاب ها و جلوگیری از سرایت آنفولانزا از پرندگان مهاجر به پرندگان اهلی تاکید کرد و گفت: تدابیر لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرایت بیماری به نقاط دیگر کشور بکار گرفته شده است.
غفوری افزود: سازمان دامپزشکی برای تامین سلامت جامعه و جلوگیری از زیان تولید کنندگان همه توان خود را برای انجام اقدامات پیشگیرانه، کنترل، مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری بکار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص «نگرانی مردم از مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ» بیان داشت: شهروندان می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز تحت نظارت دامپزشکی بدون هیچگونه نگرانی نسبت به تهیه مرغ مصرفی خود اقدام کنند.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور اذعان داشت: مردم نگران خرید گوشت گرم مرغ از مراکز معتبر عرضه نباشند چرا که این فرآورده در کشتارگاه ها و زیر نظر بازرسان دامپزشکی کشتار و پس از بسته بندی وارد بازار مصرف می شود.
وی در ادامه از تمامی مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی طیور مراتب را به سازمان دامپزشکی اطلاع دهند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.