شبکه خبری ایرانا: جولان آنفولانزای پرندگان در ١۰ استان کشور

شناسه : 36627538
بازگشت

به گزارش ایرانا ،«سید علی غفوری» بیماری آنفولانزای پرندگان را یک دغدغه جهانی نام برد و افزود: در حال حاضر ۵۰ کشور جهان درگیر این بیماری است.
وی همچنین به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ایران اشاره کرد و اظهارداشت: هم اکنون این بیماری با اقدامات پیشگیرانه، نمونه برداری، قرنطینه و معدوم کردن به موقع طیور آلوده در کشور تحت کنترل است.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور سازمان دامپزشکی بر ضرورت مراقبت و رعایت مسائل بهداشتی بصورت جدی از سوی مردم و مرغداران تاکید کرد و گفت: در هنگام تمیز کردن مرغ بطور حتم از دستکش استفاده شود.
وی در ادامه افزود: اجرای دقیق اقدامات لازم جهت شناسایی سریع کانون های آلوده و معدوم سازی بموقع و اصولی واحدهای اپیدمیولوژیک آلوده درروند ریشه کنی و مبارزه با بیماری بسیار موثر است.
غفوری با بیان اینکه آنفولانزا یکی از مهمترین بیماری های صنعت طیور است، اظهارداشت: این بیماری اثرات اقتصادی زیانباری بر صنعت طیور و همچنین سلامت و بهداشت عمومی جامعه دارد.
وی همچنین از تشکیل ستاد ملی مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی، مسکن و شهرسازی، بهداشت و درمان، کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان دامپزشکی، ستاد کل نیروهای مسلح و ... عضو این ستاد هستند.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور سازمان دامپزشکی تاکید کرد: مقابله جدی با بیماری آنفولانزای حاد پرندگان با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت مردم و نیز حمایت از تولید کنندگان دام و طیور امری ضروری است.
وی همچنین بر ضرورت پایش و مراقبت ویژه از تالاب ها و جلوگیری از سرایت آنفولانزا از پرندگان مهاجر به پرندگان اهلی تاکید کرد و گفت: تدابیر لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرایت بیماری به نقاط دیگر کشور بکار گرفته شده است.
غفوری افزود: سازمان دامپزشکی برای تامین سلامت جامعه و جلوگیری از زیان تولید کنندگان همه توان خود را برای انجام اقدامات پیشگیرانه، کنترل، مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری بکار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص «نگرانی مردم از مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ» بیان داشت: شهروندان می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز تحت نظارت دامپزشکی بدون هیچگونه نگرانی نسبت به تهیه مرغ مصرفی خود اقدام کنند.
این متخصص بهداشت و بیماری های طیور اذعان داشت: مردم نگران خرید گوشت گرم مرغ از مراکز معتبر عرضه نباشند چرا که این فرآورده در کشتارگاه ها و زیر نظر بازرسان دامپزشکی کشتار و پس از بسته بندی وارد بازار مصرف می شود.
وی در ادامه از تمامی مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی طیور مراتب را به سازمان دامپزشکی اطلاع دهند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.