سواد مهارتی راه روشن اشتغال افزایی در جامعه

شناسه : 35793933
بازگشت

حبیب الله دانش در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: سواد مهارتی مکمل سوادهای جنبی بوده و می تواند فرصت های شغلی خیلی خوبی برای جوانان این مرزوبوم و نیروی کار کشور فراهم کند.

وی همچنین با بیان اینکه پایداری اشتغال در جامعه مستلزم حرکت روی ریل تکنولوژی و فراگیری سواد مهارتی است، اظهارداشت: با توجه به رویکرد نظری و خالی بودن جای مهارت آموزی در واحدهای دانشگاهی کشور می طلبد به جهت اشتغال افزایی آموزش سواد مهارتی در جامعه تقویت شود.

 معاون اداره کل آموزش فنی و حرفه ای تهران با اشاره به این جمله که دانش مهارتی می توان مکمل دانش نظری باشد، گفت: در حال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاهی بخش عمده جمعیت بیکار کشور را تشکیل می دهند که سواد مهارتی می تواند بستر مهمی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در جامعه باشد.

وی در ادامه با اعلام اینکه سالانه آموزش های مهارتی در رشته های مختلف فنی، خدماتی، کشاورزی، فرهنگ و هنر در مراکز دولتی و خصوصی سازمان فنی و حرفه ای سراسر کشور برگزار می شود، بیان داشت: توجه به آموزش های مهارتی ازعوامل مهم در دستیابی به توسعه سرمایه انسانی است.

دانش تصریح کرد: این آموزش ها نه تنها عهده دار تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی است بلکه از طریق بستر سازی خود اشتغالی به رفع مشکل بیکاری نیز کمک شایان توجهی خواهد کرد.

وی گفت: آموزش های مهارتی به عنوان یک اولویت حساس و حیاتی در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآفرین و همچنین راهکاری موثر در پاسخ به نیازهای اشتغال و بازار کار باید در کشورمورد توجه جدی قرار گیرد.

این مقام مسئول همچنین فراگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را کلید اشتغال پایدار در کشور دانست و افزود: ایجاد اشتغال پایدار در کشور امروز یکی از دغدغه های مهم دولت و ملت است و برای دستیابی به این هدف مهم توسعه آموزش‌های فنی و حرفه ای به عنوان راهکاری مناسب امری اجتناب ناپذیر است.

وی ترویج فرهنگ مهارت آموزی را در جامعه ضرورتی حیاتی عنوان کرد و بیان داشت: اهمیت آموزش مهارتی هدفمند و تاثیر این مهم بر نگرش های اشتغالزایی و به تبع کارآفرینی و نوآوری بر کسی پوشیده نیست.

دانش تصریح کرد: بخش عظیمی از دستاوردهای توسعه اقتصادی کشورهای پیشرفته جهان مدیون توسعه نگری های اشتغال زایی به ویژه از طریق ارتقای آموزش های مهارتی بوده اند.

وی با اظهار اینکه مهارت آموزی تاثیر قابل ملاحظه ای بر بهره وری دارد و می تواند نقش موثری در افزایش این شاخص ایفا کند، گفت: در جهان رقابتی امروز بدون شک یکی از ابزارهای بسیار مهم در ایجاد تحول وبقای سازمان ها و بنگاه های اقتصادی برنامه ها و رویکردهای نوین مهارت آموزی است.

معاون اداره کل آموزش فنی و حرفه ای تهران افزود: مهارت آموزی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری در زمینه تحقق اهداف سازمانی است از اینرو می طلبد همگان به این مهم توجهی جدی داشته باشند.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.