درآمدزایی هدف اصلی دولت در خصوصی سازی بانک ها

شناسه : 36851902
بازگشت

محمد آقا رضی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: صنعت بانکداری در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است چون بازار سرمایه کشور توسعه یافته نیست و بانک ها تامین مالی بلند مدت بنگاه های اقتصادی را هم بر عهده دارند.

وی در ادامه به بحث خصوصی سازی بانک ها در ایران اشاره کرد و اظهارداشت: از سال 1381 بحث خصوصی سازی بانک ها در کشور مطرح شده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال 1382 هدف از خصوصی سازی بانک ها افزایش درآمد برای دولت بیان شده است، گفت: ارتقای کارایی نظام بانکی و رشد اقتصادی باید از مبانی اساسی ایجاد بانک های خصوصی و خصوصی‌سازی بانک ها در کشور باشد.

وی همچنین به پنج شاخص اصلی کارایی بانک های دولتی و خصوصی در کشور اشاره کرد و افزود: سرانه شعبه تسهیلات، سرانه پرسنلی تسهیلات، سرانه شعبه سپرده ها، سرانه پرسنلی سپرده ها و بازدهی دارایی ها از جمله این شاخص هاست.

 آقارضی با اعلام اینکه در حال حاضر کارایی بانک های خصوصی در همه شاخص ها از بانک های دولتی جلوتر است، اظهارداشت: برای مثال شاخص بازدهی دارایی ها بانک های خصوصی و دولتی بطور میانگین به ترتیب 2.83 درصد و 64 صدم درصد است.

وی ادامه داد: پیگیری خصوصی سازی رقابت محور باید در بانکها اولویت قرار گیرد تا موفقیت هرچه بیشتر نظام بانکی و درنتیجه اقتصاد کشور را تضمین کند.

«محمد مختاری» کارشناس اقتصادی نیزبه اثرات کاهش نرخ بهره بانکی در کشور اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ سود بانکی در هیچ کجایی دنیا صفر درصد نیست.

وی در ادامه با اعلام اینکه در حال حاضر بستر برای ورود به بحث تولید در کشور فراهم نبوده بلکه با چالش ها و مشکلات بسیار زیادی مواجه است، افزود: فضای کسب و کار، قانون مالیاتی، بیمه، قانون کارو غیره از جمله موانع جدی رونق تولید در ایران است.

این کارشناس اقتصادی گفت: سپرده گذاری در بانک ها همواره به دلیل فراهم نبود بسترهای تولید مطمئن ترین، کم ریسک ترین و سودآورترین نوع سرمایه گذاری در کشور بوده است.

وی اضافه کرد: کاهش نرخ سود بانکی بدون فراهم بودن شرایط مناسب تولید موجب خروج حجم عظیمی از نقدینگی مردم از سیستم بانکی به سمت بازار طلا، سکه، ارز، سفته بازی در بازار املاک، مستغلات و ... هدایت و تورم سرسام آوری در کشور ایجاد خواهد کرد.

مختاری بیان داشت: کاهش نرخ سود زمانی سودمند است که شرایط تولید در کشور به خوبی فراهم باشد و نقدینگی بتواند موجبات شکوفایی تولید و اقتصاد را فراهم کند.

 برنامه «رهیافت» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 20 به مدت 55 دقیقه با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

محمد مروج حسینی عنوان کرد:
تبلیغات در و دیوار شهر در قبضه برندهای خارجی
رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: متاسفانه در و دیوار شهرهای کشور به ویژه تهران پر از برندهای مشهور پوشاک خارجی است که هیچ سنخیتی با سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی ندارد.
محمد کشتی آرای پیشنهاد کرد:
ایجاد برج طلا در شهرها بجای شهرک صنعتی
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران و ایران گفت: ایجاد برج طلا و جواهر در شهرها بجای شهرک صنعتی با هدف تمرکز بیشتر برای معاملات عمده، صادراتی و جهانی در کشور تاکید کرد.
برنامه "روستای ما" ؛
پرورش ماهی در روستا
رادیو اقتصاد در برنامه "روستای ما" یکشنبه 8 اسفند ماه، به موضوع پرورش ماهی در روستا می پردازد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" یکشنبه 8 اسفند ماه، به سراغ میزان تناسب کارمزد بانکی با خدمات ارائه شده خواهد رفت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
تامین خوراک طیور و انواع آن
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیعت" یکشنبه 8 اسفند ماه، به مبحث تامین خوراک طیور و انواع آن می پردازد.