حرکت به سمت پویایی و تحول درپرتو شایسته سالاری

شناسه : 33050110
بازگشت

«پرویز درگی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد به سه دلیل اصلی ایجاد هر سازمان و شرکت در تمامی دنیا یعنی اصل بقا، رشد و سود اشاره کرد و افزود: هر سازمانی باید متشکل از یک خانواده کاری مبتنی بر شایسته سالاری باشد تا این سه اصل در آن مجموعه نمود عملی پیدا کند.

وی در ادامه شایسته سالاری را حاکمیت توان دانست و اظهارداشت: افرادی که از توان و کارآمدی بیشتری برخوردار هستند باید در سازمان ها، نهادها، بنگاه های اقتصادی و ... گمارده شوند.

این استاد دانشگاه با اعلام اینکه حاکمیت توان دارای سه ویژگی اصلی یعنی بینش، توانایی حل مسئله و کار تیمی است، گفت: افراد شایسته تنها به فکر منافع شخصی خود نبوده بلکه منافع سازمانی را بر منافع فردی ترجیح می دهند.

وی افزود: افراد شایسته سالار ضمن برخورداری از علم و بینش قوی، توانایی بی بدیلی برای حل مسائل و همچنین علاقه مندی زیادی به کارهای تیمی دارند.

درگی با اشاره به این جمله که دنیای امروز دنیای شایسته سالاری است بر ضرورت گسترش فرهنگ شایسته پروری، شایسته سالاری و شایسته گماری در جامعه تاکید کرد.

وی در ادامه با عنوان اینکه دنیای امروز دنیای سواد و مهارت هاست نه پارتی بازی و معرفی های بی پایه گفت: روند فزآینده رقابت و ضرورت دستیابی سازمان ها به سطوح بالاتری از کیفیت و بهره وری ایجاب می کند که مدیران آینده سازمان ها به مراتب تواناتر، مستعدتر و شایسته تر از مدیران امروز باشند.

این مدرس دانشگاه با اظهار اینکه مدیران در حوزه منابع انسانی دارای سه وظیفه عمده از قبیل انتخاب درست و شایسته افراد، آموزش صحیح، نظارت، کنترل و هدایت شایسته هستند، افزود: آموزش برای ارتقای شایستگی نیروی های انسانی مستعد در هر سازمانی هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه شایسته سالاری به عنوان رمز پیروزی حرکت های توسعه ای در درون سازمان هاست، اظهارداشت: در جهان امروز نیروی انسانی به کلیدی ترین عامل توسعه برای سـازمان ها تبـدیل شده است.

درگی همچنین لازمه استقرار شایسته سالاری را ایجاد زیر بناهای مناسب از نظر ساختاری، نگرشی، قانونی و سازمانی دانست و گفت: در فرآیند انتخاب شایسته ها باید ضابطه مداری جایگزین رابطه مداری شود.

وی تصریح کرد: اگر نظام مدیریتی حاکم بر سازمان ها از شایستگی کافی برخوردار باشد موجب تحقق اهداف سازمان، جامعه و جلوگیری از اتلاف منابع خواهد شد.

این استاد دانشگاه یادآورشد: شایسته سالاری بعنوان یک فرآیند «تلفیقی از فرآیندهای شایسته خواهی، شایسته شناسی، شایسته سنجی، شایسته گزینی، شایسته گیری، شایسته گماری، شایسته داری، شایسته پروری و در نهایت شایسته پردازی است.»

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


  

تازه‌ترین مطالب

احمدعلی سیروس:
ثبت سند خودرو فقط در دفاتر اسناد رسمی
مشاور کانون سردفتران ایران بر ضرورت ثبت سند خودرو تنها در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد.
برنامه "نود و هشتی ها" ؛
تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده
رادیو اقتصاد در برنامه "نود و هشتی ها" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع تاثیر کاهش تفریح در اقتصاد خانواده خواهد می پردازد.
برنامه "از حرف تا عمل" ؛
صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق
رادیو اقتصاد در برنامه "از حرف تا عمل" سه شنبه 5 بهمن ماه، به موضوع مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق خواهد پرداخت.
برنامه "ارمغان طبیعت" ؛
جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری
رادیو اقتصاد در برنامه "ارمغان طبیت" سه شنبه 5 بهمن ماه، جایگاه ایران در پرورش صنعتی ماهیان خاویاری را بررسی می کند.
خطیبی تاکید کرد:
کاهش تولید نفت؛ نوید بخش قیمت گذاری مناسب در آینده!
خطیبی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با مجله خبری تحلیلی "روی خط اقتصاد" درباره تعیین قیمت نفت در سال 2017 میلادی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اخیر اوپک تولید 1 تا 1.5 میلیون بشکه نفت کاهش یافته که نوید بخش تعیین قیمت مناسب در آینده است.